X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

cPanel’de Veritabanı Nasıl Oluşturulur? cPanel’de Veritabanı Oluşturma

AnasayfaYazılarcPanel/WHMcPanel’de Veritabanı Nasıl Oluşturu...

cPanel’de veritabanı oluşturma işlemi için öncelikle veritabanı ve veritabanı kullanıcısı oluşturma işleminin yapılması, ardından veritabanının yetkilendirilmesi gerekmektedir. cPanel’de veritabanı oluşturma işlemi yapacak olanlar hem manuel hem de otomatik olarak veritabanı yetkilendirmesi yapabilmektedirler. cPanel üzerinden MySQL Database Wizard başlığına giriş yaparak veritabanı oluşturma ve kurulumunu tamamlama işlemleri yapılabilmektedir.

MySQL; veri tabanı yönetim sistemi olarak bilinmektedir. Ücretsiz versiyonu olduğu gibi ücretli lisans alabilmek de mümkündür. Unix, OS/2 ve Windows tabanlı platformlarda MySQL çalıştırılabilmektedir. Kullanım alanı sıklıkla web sunucuları olmaktadır. ASP ve PHP gibi web programlama dilleri ile kullanımı bulunmaktadır.

cPanel’de Veritabanı Oluşturma İşlemi Nasıl Yapılır?

cPanel’de MySQL veritabanı kurulumu yapmak için öncelikle kullanıcı adı ve şifre ile cPanel’e giriş yapılması gerekmektedir. Oturum açtıktan sonra gelen ekrandan Veritabanları başlığı bulunmalıdır. Bu başlığın altında MySQL Veritabanları sekmesi bulunmaktadır ve bu butona tıklanmalıdır. Ardından sırası ile veritabanı isim oluşturma, kullanıcı hesabı oluşturma ve yetkilendirme işlemi yapma adımları ile veritabanı kurulumu tamamlanabilmektedir.

cPanel’de MySQL Veritabanı İsmi Oluşturma İşlemi Nasıl Yapılır?

cPanel’de veritabanı ismi oluşturmak için MySQL Veritabanları seçeneği seçildikten sonra açılan sayfada bulunan Yeni Veritabanı Oluştur başlığı altından yeni veritabanının ismi girilmelidir. İsim girildikten sonra Veritabanı Oluştur butonuna tıklanmalıdır ve cPanel’de veritabanı oluşturma işlemi için ilk adım tamamlanmış olmaktadır.

cPanel’de MySQL Veritabanı Kullanıcı Hesabı Nasıl Oluşturulur?

cPanel’de veritabanı için yeni kullanıcı ekleme işlemi Yeni Kullanıcı Ekle başlığı altından yapılmaktadır. Kullanıcı adı, şifre ve şifre tekrarı yazan boşluklar doldurulduktan sonra Kullanıcı Oluştur butonuna tıklanmalıdır.

cPanel’de Veritabanı Yetkilendirme İşlemi Nasıl Yapılır?

MySQL veritabanı yetkilendirme işlemi, veritabanı ismi ile veritabanı kullanıcı adını eşleştirme işlemidir. İşlem adımları ise şöyledir:

  • Veritabanına Kullanıcı Ekle başlığı altından öncelikle eklenen kullanıcı ve ardından veritabanı seçilmelidir.
  • Ekle butonuna tıklandıktan sonra Kullanıcı Ayrıcalıklarını Yönet sayfasına yönlendirme yapmaktadır. Sayfada görülen ayrıcalıkların her birinin yanındaki kutucuk işaretlenmelidir.
  • Değişiklikleri Uygula butonuna tıklandıktan sonra yetkilendirme ve cPanel’de veritabanı oluşturma işlemi bu adımlar ile tamamlanmaktadır.

Top